Denver, Colorado July 31 - August 2, 2015

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2015 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent Denver, CO at Filmapalooza and vie for Best 48HFP Film of 2015.


Required Elements

  • Character: Trip or Trish Gomez, Retired Circus Performer
  • Prop: a notebook
  • Line: 'There's not much time." (or "There is not much time.")

Audience Favorite: Group A

Bad Penny by 3rd Floor Films

Honorable Mention
Bloodline by B. Mooregoode Productions

Audience Favorite: Group B

You're So Funny by Lost Leader Films

Honorable Mentions
The Decision by BS Filmworks
Point Perspective by 7&CO

Audience Favorite: Group C

Fearless by Maskil Productions

Honorable Mentions
Denouement by Dragoon Films
The Single Best Invention by Cinema Geeks

Audience Favorite: Group D

Spinsters by Stranger Studios

Honorable Mention
Catastrophe! by Nebulus Visions

Screening Groups

Group A Sunday, August 9, 2015 @ 11:15am

Listed aphabetically, not by screening order

  • 310 Productions Jake Jeronimus
  • 3rd Floor Films Patrick Friedauer
  • Alumni Anthony Paolillo
  • B. Mooregoode Productions Collin McDowell
  • Denver in Color Nicholas Becker
  • Pepper Media LLC Damien Patrik
  • Phantom Drive Michael Johnson
  • Queso What Zach Zahorik
  • Slow Children at Play Nick Olivas
  • Tablemtnfilms Stewart Eastep
  • Thanatos Films Russ Nielsen
  • The Filmingos Nicholas Schmid

Group B Sunday, August 9, 2015 @ 2:15pm

Listed aphabetically, not by screening order

  • 7&CO Wes Matheny
  • Being Here Productions Sheila Traister
  • Binary Helix Linh Ngo
  • BS Filmworks Brock Sherman
  • Indysfilms Tom Dunn
  • Lost Leader Films Lowel Pierce
  • Minor Panic Productions Jefferson McClure
  • No Zombies Brett Paul
  • Real Eyes Your VisAbility Tom Grushka
  • Running Riot Pictures Greg Eakins
  • The Glass Masters Cal Barr
  • Ugly Mutt Entertainment Mark Pekari
  • Verax Mike Chioran

Group C Sunday, August 9, 2015 @ 5:15pm

Listed aphabetically, not by screening order

  • Big Pixel Entertainment Taylor Williams
  • Cinema Geeks Kirk Anderson
  • Colorado Media School Tim Sabaska
  • Crescit Eundo John Michael Shea
  • Dragoon Films Ross Villeneuve
  • En Route Films Colton Walter
  • Garce Works / Old Timers Don Garcia
  • Maskil Productions Tim Nolte
  • MT Productions Michael Turner
  • Peregrinari Films Mark Easton
  • RobCob Productions Ryan Weaver
  • The THREEOH Francisco Ortiz
  • Twisted Ladder James Silvey

Group D Sunday, August 9, 2015 @ 8:15pm

Listed aphabetically, not by screening order

  • Cook St. Productions Justin Tyrrell
  • IJIN Studios Christian Link
  • ILYAFILMS Ilya Kushnir
  • Mack Judd Jack Mudd
  • Nebulus Visions Bradley Haag
  • Orange Vest Productions Chad Terry
  • Productricity Jeff Smolinski
  • Racine Street Isaac Ramos
  • Ruff, Ruff Dog Productions susan lyles
  • Shankopotamus Designs Max Stempora
  • Shoot THIS Productions Luke McMurtree
  • Stranger Studios Ed Voorhees
  • Whiskey & Cigarettes + The Agency Zachary Maas

Important Message: Copycat Disclaimer

Copyright © 2001-2015 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved