Denver, Colorado July 22 - 24, 2016

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2016 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent Denver, CO at Filmapalooza and vie for Best 48HFP Film of 2016.


Required Elements

  • Character: Malik or Malia Simmons, Architect
  • Prop: a lollipop
  • Line: "You've got a little something on your shirt." (or "You have got a little something on your shirt.")

Best Of Screening

Tickets: $12.00 USD
Thu, Sep 15, 2016 @ 7:00pm
Esquire Theater
590 N Downing St, Denver 80218

Finite details on this show ill be announced shortly.

Audience Favorite: Group A

The Ten Year Ditch by The Speakeasy Film Co.

Honorable Mention
Disc Man by Orange Vest Productions

Audience Favorite: Group B

il Gioco by 3rd Floor Films

Honorable Mention
Magic Hour by Lemon Parade Films

Audience Favorite: Group C

50 by Cinema Geeks

Honorable Mention
Pre-Nope by 5 Elements Pictures

Audience Favorite: Group D

Wander by Stranger Studios

Honorable Mentions
Dangling Pines by Cook St. Productions
Hope by GameCocks

Screening Groups

Group A Sunday, August 7, 2016 @ 11:00am

Listed alphabetically, not by screening order

  • Bad Pixels Productions Joseph Sweredoski
  • Capone Films Ann Carroll
  • Closing the Gap Matthew Shrimplin
  • Colorado Media School Amy Nigrini
  • No Zombies Productions Brett Paul
  • Oak Cask Media Billy Kanaly
  • Orange Vest Productions Chad Terry
  • Pikes Pique PE Robinson
  • Ruff, Ruff Dog Productions susan lyles
  • Shandolyn Entertainment Tim Sabaska
  • The Chimpanzees Ian Pearson
  • The Speakeasy Film Co. Frazer Lockhart
  • Twisted Hammock Byron Ferguson

Group B Sunday, August 7, 2016 @ 2:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • 3rd Floor Films Jenny Urice
  • 7 and CO Wes Matheny
  • 7XGM Productions Zachary Garthe
  • Big Pixel Entertainment Taylor Williams
  • Binary Helix Linh Ngo
  • Every Frame A Painting Jordan Spalding
  • Fortnight Pictures Blair Pennington
  • JPR Productions Jamon Tolbert
  • Lemon Parade Films Shane Konicki
  • Minor Panic Productions Jefferson McClure
  • Project Blind Kathleen Blind
  • Roche Family Productions Elizabeth Nelson
  • Ugly Mutt Entertainment Mark Pekari

Group C Sunday, August 7, 2016 @ 5:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • 5 Elements Pictures Tiffany Briels
  • Cinema Geeks Kirk Anderson
  • Crescit Eundo Preductions John Michael Shea
  • Dead End Beetle Joshua Wheat
  • Dragoon Films Ross Villeneuve
  • Emerald Fox Charissa Beeves
  • Global Backlot Productions Tamara Botkin
  • Lost Leader Films Lowel Pierce
  • Monterrey Jack and The Provolones Bryan Tripp
  • One Love Creations Kara O'Kelly
  • Running Riot Pictures Greg Eakins
  • Studio C-47 Kyle Homan
  • The Vogon Poets Society James Smith

Group D Sunday, August 7, 2016 @ 8:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • Camp Karnage Gregg Barclay
  • Cook St. Productions Travis Lindner
  • GameCocks J.MICHAEL STERLING
  • King st crew productions Nissa Von Reiter
  • Nebulus Visions Bradley Haag
  • Ralitan Creative Caolan McArthur
  • Run Home Jake Jake Wenger
  • Stranger Studios Aj Koch
  • The Agency Robert Abbott
  • The Bees Melanie Brooks
  • Trisync Productions Kenenth Buchler
  • WAGe Krista Gano

Important Message: Copycat Disclaimer

Copyright © 2001-2016 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved