The 48 Hour Film Project

The Seattle 48 Hour Film Project

See below for 2013 results.
For more information on 2014, click here...

The Judges Have Spoken!

Our panel of judges has made its decision. Congratulations to all of the filmmakers and teams who participated. We are proud to announce our winners!

Best Use of Character
"Crushed" by The FAMMM

Best Use of Prop
"Mac & jack" by DABtek Entertainment

Best Use of Line
"The Emerald City" by Nedyken

Best Use of Genre
"Sister's Revenge" by Troubadours

Henry Rollins Hardcore Award
"Mac & Jack" by DABtek Entertainment

Best Costumes
"Ship Shifters" by Faith vs. Fate Productions

Best Special Effects
"Sister's Revenge" by Troubadours

Best Graphics
"Superheroes Anonymous" by Team Awesome

Best Sound Design
"The Devil's Barista" by Adventure Star Pictures

Best Musical Score
"Training Orders" by Team America

Best Cinematography
"Criminals" by Challenge Accepted

Best Editing
"What You Wish For" by Alcachofa

Best Acting
"The Excuse" by Sweet Pants

Best Writing
"Option B" by Red Shed Productions

Best Directing
"Criminals" by Challenge Accepted

Second Runner Up for Best Film
"Crushed" by The FAMMM

Runner Up for Best Film
"What You Wish For" by Alcachofa

Best Film
"Criminals" by Challenge Accepted

Seattle 48HFP Audience Awards

The audience has spoken! The following teams won the audience awards for their respective screenings. Congratulations!

Audience Award Winner: Group A
Nedyken - "The Emerald City"

Audience Award Winner: Group B
Challenge Accepted - "Criminals"

Audience Award Winner: Group C
Team Overshare - "Growing Powers"

Audience Award Winner: Group D
Team naked - "Mr. Famous"

Audience Award Winner: Group E
Alcachofa - "What You Wish For"

Seattle 48HFP Links

   




Required Elements

Character  Gino or Gina Asplund, Barista
Prop  cheese
Line  "There must be something in your ear."

Our Sponsors

adobe logo
hiballenergy logopond5 logo
cinetics logobadanimals logo
dicksdrivein logosolo logo
redgiantsoftware logorampant logo
mayrestaurantlounge logosteenmanassociates logo
seattleintlfilmfestival logorhinocameragear logo

Screening Groups

Group A
Screening on Tuesday, July 16 @ 7:00pm

Bullet Head Films, Thanh Nguyen
Executive Seagulls, Jennifer Cummins
Jazz, laurie kallsen-george
Mill Creek, Brian Bond
Nedyken, David Kennedy
Real Reels, Jasmit Kaur
Rue Lamartine, Peter Feysa
Shoreline C C, Tara Reynolds
SpeetzFire, Kevin Owyang
THE FAMMM, Marcy Stone-Francois
Voz-K Productions, Paloma de Murga
Wilde Productions, Tucker Russell
Wonderpuppet, michael bartley

Group B
Screening on Tuesday, July 16 @ 9:00pm

Adventure Star Pictures, Jennifer McLendon
Black Lab Films, Anthony Mendonca
Bothellwood Pictures, David Jolosky
Challenge Accepted, Kevin Harvey
Dynasty Productions, Spencer Haughian
fiends per second, Jefferson Elliott
JNR Filmgroup, Jacob Sunday
Kill Rich Productions, Richard Lewis
Ocean's 2, Will Braden
Spectacular Letdown Productions, Charles Horkin
Talk It Up, Rick Walters
Team America, David McGrath
Wit us or a Guinness, Stuart Ferrier

Group C
Screening on Wednesday, July 17 @ 9:00pm

Acro Films, Omkar Mehendale
Casual Falconry, Aaron Good
DSGNHAVN Films, Josh Burdick
LeftJet Studios, Joshua Redmond
Rain Films, Ram Ganesh
Team Awesome, Aaron Andersen
Team Overshare, Paxton Farrar
The Dragons, Gracie Rauen
Troubadours, Dima Levanchuk
Turtledust Media, Sylvester Butler
Vic Steele Enterprises, Jason Lathrop
Yellow Owl, Julia Copley

Group D
Screening on Thursday, July 18 @ 7:00pm

diggUM, Brenda Jallits
Far Knight, Andre Kirkman
Greater Universe Productions, Aaron Mohs-hale
Honey Toad Studio, Nathaniel Buechler
Orchestra Pictures, Bradford Granath
Real to Reel, Anissa Amalia
Red Shed Films, Aaron Sutherland
Spitting, Indus Alelia
Sweet Pants, John Polnik
Team Naked, Lisa Cooper
Transmedia Seattle, Brad Tollefson
Wonder Productions, Nils Osmar

Group E
Screening on Thursday, July 18 @ 9:00pm

Alcachofa, Quinn Armstrong
Bad Elephant, Alex Williams
DABtek Entertainment, Douglass Brown
Faith vs Fate, Collin and Erin Neal
Farhan, Farhan Syed
filmevo, phil engle
Golden Experience, Tuck Tongpattanakul
HSR, James McBride
LightForm, Khoumsup Suwanchote
Ostenatious Inc., Katherine Rovinski
PiƱata badgers , Alexandria Ellis
Turning Point Films, Benitez Fareti