Atlanta, Georgia July 14 - 16, 2017

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2017 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent Atlanta, GA at Filmapalooza and vie for Best 48HFP Film of 2017.


Required Elements

  • Character: Charles or Charlene Betterman, visitor
  • Prop: a bowl
  • Line: ""Where did you hear that?""

Best Of Screening

Sat, Sep 16, 2017 @ 7:00pm
Cobb Galleria Centre
2 Galleria Pkwy SE, Atlanta 30339

Screening of This Year's BEST 48 HFP Atlanta.

Details TBA

Awards Ceremony

Sat, Sep 16, 2017 @ 7:30pm - 10:00pm
Cobb Galleria Centre
2 Galleria Pkwy SE, Atlanta 30339

48HFP Atlanta Awards will be included in this years Loop Film + Music Conference Showcase Awards. Details TBA

Audience Favorite: Group A

Stop doing that by Iron Shadow X

Honorable Mention
Who wants to eat a cheerleader by Meaty Ogre Films

Audience Favorite: Group B

MÅGNØM Colon Interdimensional Thrill-Cop by Cattleheart

Honorable Mention
GOREGOD 3: The Reawakening by The Fighting Mongooses

Audience Favorite: Group C

Payback's a Bitcherman by Mad Roman Media

Honorable Mention
PORCELAIN by ambiguous entertainment

Audience Favorite: Group D

The Only Thing Certain by Rage and Crow Productions

Honorable Mention
Detective Stoner by Launch Light

Audience Favorite: Group E

The Sock in Our Stars by King George Productions

Honorable Mention
Mindsight by Upgrade Brigade

Screening Groups

Group A Monday, July 24, 2017 @ 6:30pm

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • 17th & D Productions Dino Moore
  • 2 Headed Dragon Dave Rajkumar
  • B Team Productions Tatianna Pangle
  • ChipNut Charlie Lehmer
  • Expressions for The Kid in All of Us! Dellis CadenNoble
  • Iron Shadow X Matt Green
  • J. Davis Harvill Presents JD Harvill
  • Jones Productions Reagan Jones
  • Kisst Pictures Tim Buelna
  • Meaty Ogre Films Bob Place
  • n8ture Melinda Anderson
  • Piezoelectric Productions Will Burton-Edwards
  • Seve' Production V'Laria Eves
  • The Krispy Kreme Crusaders Claire Tanner

Group B Monday, July 24, 2017 @ 9:00pm

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • 3 Legged Jack Van McInish
  • BroTime Prod Eric Thomas
  • By Any Memes Necessary Dajour Ashwood
  • Cattleheart Joshua Young
  • Iron Shadow Matthew McGahren
  • Kids Are Awesome in All. Mark Puttnam
  • New Haven Productions Liam Nelson
  • Pinch and Ouch Theatre Grant McGowen
  • Razabox Pictures Kevin Qian
  • SoKlor CJ Costoulas
  • The A Team Dan Almasy
  • The Fighting Mongooses Alexander Smith
  • Yogurt Productions Gordon Giddings

Group C Tuesday, July 25, 2017 @ 6:30pm

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • 1 Sick Rabbit Darion D'Anjou
  • 42Atlanta Julie Hunter
  • Alcovy Films Shannon Johnson
  • ambiguous entertainment Lydia Castro
  • Ambulance Graveyard Films Logan Austin
  • ANJI RAY PRODUCTIONS Anji Ray
  • DNE MAX FILMS Cee Ellis
  • Eyes Entertainment, Inc. ReGina Nicole
  • Half Baked Productions Dewon Baker
  • Impulse Jeff Lester
  • Legends of cinema John Droese
  • Mad Roman Media Roman Weaver
  • Pork Chops & Eggs Mark Wofford
  • Reservoir Underdogs Ethell Nunez
  • The Dude E-Films Travis Cooper

Group D Tuesday, July 25, 2017 @ 9:00pm

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • 2 Guys & A Gal Naz Pankey
  • Atlanix Clayton Nix
  • Cogito Creative Gustav Wilde
  • Collaborative Productions Cody Rogers
  • Fast Frames Entertainment jayant sahoo
  • Ferret Goddess Ben Matthews
  • Grady Thespians Jake Dreiling
  • Launch Light Antony Bui
  • Mann Woman Productions SHERI Mann Stewart
  • Rage and Crow Productions Shea Borengasser
  • Southern Crescent Tigers Douglas Bruce
  • The Yeager Road Gang Frank Moody

Group E Wednesday, July 26, 2017 @ 6:30pm

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • B team Brian Wanjugu
  • B&G Productions Mackenzie Messick
  • Be The Change Dorian Santiago
  • Boinko Productions Jack Serra
  • Bontrager Twins Productions 1 Dewayne Bontrager
  • Dare 2 Productions Cameron Carter
  • King George Productions Blaire Erskine
  • Main Street Productions Kristin Jackson
  • Office Get-Together Paul Kim
  • Parker Productions Owen Ridings
  • R.C. Productions Robbie Atkinson
  • Son of Jefferton David Bergen
  • The ForkShop Stephen Blackmon
  • Upgrade Brigade Alicia Kelley

Important Message: Copycat DisclaimerPrivacy Policy

Copyright © 2001-2017 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved