Miami, Florida June 12 - 14, 2015

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2015 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent Miami, FL at Filmapalooza and vie for Best 48HFP Film of 2015.


Required Elements

  • Character: Uncle George or Aunt Georgia
  • Prop: a souvenir
  • Line: "OK. Let's go" (or "OK, Let us go.")

Best Of Screening

Tickets: $12 USD PURCHASE
Fri, Jul 10, 2015 @ 7:00pm - 10:30pm
Little Haiti Cultural Center
260 Northeast 59th Terrace, Miami 33137
The line-up is: 1310 Bandits "Souvenir" Aquila Productions "Code Name: Souvenir" Beza Productions "Dying To Please" Big Foot Productions "Eat Your Wheaties" Four Actors One Camera "Club Omicron" Green Pineapple "Becoming Jamie" Half Step Pictures "Better Off" Lovely Avocado "Nuro" Mastermind Films "Unfinished Business" Prize Box "Foggy Sky" Sallie Gardner Films"Third Degree Score" Samurai Snacks "Creepy Pasta" Underlab Studios "A Little Something To Remember You By" Best Film and other judges' awards will be unveiled at the end of the screening. We will be giving award certificates for Best Cinematography, Best Editing, and all of the other standard categories.

Screening Groups

Group A Wednesday, June 17, 2015 @ 7:00pm

  • CO-Lab Films Lizeth Pasillas
  • Degenerate Renaissance Robert Ramos
  • Honey Badgers Christina Hunting
  • Lonely Avocado Christopher Sopher
  • Lux Luke Lucas Faillace
  • Marraccini Productions Don March Jr.
  • Monopolydog Films Antonio Feijoo
  • Sallie Gardner Films Josh Prem
  • Samurai Snacks Productions Jason Lyzniak
  • Unspecial Effects Productions Jozmel Melendez

Group B Wednesday, June 17, 2015 @ 9:30pm

  • 4plt Squad Walter Rivera
  • CCAT Team 3 Maikel Cancio
  • Fango Films Gustavo Cervantes
  • Four Actors One Camera Paul Alexander
  • Newborn Studios David Chavez
  • Overthought Creations Brandon Arboleda
  • Prize Box Lauren McGarrett
  • Proud Puppy Productions ROBERT ARBELO
  • Transient Films Jason Land
  • Underlab Studios Jonathan Vinazza
  • White Tie Guys Nicolas Pantaleon

Group C Thursday, June 18, 2015 @ 7:00pm

  • 1310 Bandits Tabatha Mudra
  • Aquila Productions Kyle Jeter
  • Beza Productions B.J. Duncan
  • Deconstruction Gisele Christos
  • Green Pineapples Karina Rey
  • Half-Step Pictures Sean Taggart
  • Mastermind Films Jason Galotti
  • Pink Palm Productions Melanie Leonard
  • Some Random Production Company Brent Boltri
  • SP87 Joanne Togati
  • The 3339 Bandits David Sakolsky

Group D Thursday, June 18, 2015 @ 9:30pm

  • BackLot Studios Sharlene Humm
  • Big Foot Productions Tom Leeman
  • CCAT Team 1 Ransey Padilla
  • Flying Octopus Films David Lisznia
  • HollyWhut!? John Licona
  • INDIA'S Movies Sakeena Mathis
  • Intrepid 305 Production Marlene DeSilva
  • Machine Kings Media Robert Task Smith
  • Majestic Productions Tania Aikman
  • Road Warriors Joanna De Jesus
  • Voodoo Films James Crocco

Important Message: Copycat Disclaimer

Copyright © 2001-2015 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved