Portland, Oregon July 27 - 29, 2018

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2018 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent Portland, OR at Filmapalooza 2019 and vie for Best 48HFP Film of 2018.


Required Elements

  • Character: Jim or Joan Dark, Folk Hero
  • Prop: A guitar pick
  • Line: "Is it supposed to look like this?"

Screening Groups

Group A Wednesday, August 1, 2018 @ 7:00pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • 13:2 Movievision Adam Davis
  • Dandelion Cody McCracken
  • Dream Reality Films Aaron Toy
  • Good Dog Melody Ashford
  • Hold For Sound Steven Sroba
  • Loud People Cory Wiese
  • Mumukuba Timur Örge
  • Nagrom Christopher Sparkman
  • One More Take Adin Biederman
  • Pocket of Rocks Productions Alex deMeurers
  • RETO Media Holly Factora
  • Storytiller Pandora Patterson
  • Toll Free Productions Steve Scalpone

Group B Wednesday, August 1, 2018 @ 9:30pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Anchor Down Cinema Luke Zwanziger
  • Breakthrough Films Evan Gutt
  • Dragon Horde Keith Shuman
  • ELECTROCOSM Aaron Curry
  • Fetus in Fetu Productions Kristina King
  • Lambda Lion Benjamin Evans
  • Many Sparrows Rich Davis
  • Pending Michael Taylor
  • Rollstars Joshua Rivera
  • Stormin' Norman David Dodson
  • Team wolf Erin Lyon
  • Three Warriors Isaac-DAvid Trimble
  • Todd Harold Productions David Wester

Group C Thursday, August 2, 2018 @ 7:00pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • All Skate Nathan Hurt
  • CoffeeTimeWithTheBois Connor Foubister
  • Drone Rangers Derek Weber
  • euGene Splicers Aleck Thompson
  • Gxxk! Films Nick Brown
  • Karaoke Inferno Matt Kaiser
  • MaRoZel Derek Willis
  • Monsieur Soeur Michael Entler
  • Peekables kelsey peake
  • Scolecifilmist Christian Montes
  • Sky Tiger Creative Steven Englund

Group D Thursday, August 2, 2018 @ 9:30pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Artful Raven Studio Sophya Vidal
  • Fair Game Film Gene Hall
  • Insomniac Cinema Posse Tristan David Luciotti
  • Laughterhouse-Five Tristian Spillman
  • Lombardo Tropho Andrew Boehm
  • Man vs Film Productions Erich Demerath
  • More Frogs You Gnome Tommy Hestmark
  • Nobody Important Ltd. Jonathan Mina
  • Proxy Productions Justin Rossbacher
  • Raven Brought Her Dog? Rob Hill
  • RPM Lightning Rachelle Henry
  • Spektral Ink Films Thisara Pinto
  • Take 2 Patty McKay
  • Terror Dogs Brian Harris

Important Message: Copycat DisclaimerPrivacy Policy

Copyright © 2001-2018 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved