Seattle, Washington July 7 - 9, 2017

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2017 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent Seattle, WA at Filmapalooza and vie for Best 48HFP Film of 2017.


Required Elements

  • Character: Anders or Andrea Sandstrom, Tour Guide
  • Prop: a hair brush
  • Line: ""You should get that looked at.""

Screening Groups

Group A Monday, July 17, 2017 @ 6:30pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Green Cape Productions William Green
  • Igly Film Taylor Brockhoeft
  • JZM Jacob Marx
  • Mandatory Creativity Vikram Gill
  • Nox David Parks
  • Red Reel Films Deran Browne
  • SFI Eufemia Scarfone
  • Team Freeholders Leroy Chin
  • That Guy With The Beard Films Robert Bojorquez

Group B Monday, July 17, 2017 @ 9:00pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Bad Cat Films Stephen Mickelsen
  • Bladder Productions Stephen DeCubellis
  • D&D Films Don Trujillo
  • Film Vandals Kyle Boynton
  • Half Sister Stephen Harper
  • Let's Dance Kitty Cat Matt Dy
  • Love Mug Productions Elizabeth Farrell
  • Lt. Black Cody Thetford
  • Pesky Paws Productions Henry Honig
  • Scheherazade Sea Gabriel

Group C Tuesday, July 18, 2017 @ 6:30pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Call Your Doctor if Competition Lasts Longer Than 48 Hours BOBBY MCCALLEN
  • Creative Image Films Taylor Roberts
  • Doom Sparkle Amanda Gray
  • DSME Devon McDonald
  • Green Bananas Productions Efrosini Proios
  • Industrial Conceit Andrew Tribolini
  • Laser Cat Films Thomas Hemmen
  • McGill, O'Donnell & Hogwallop Ian Stevens
  • Nornir Productions Madeline Heffernan
  • Perez Productions Bellamy Perez
  • The Monkeybars Patrick McBride

Group D Tuesday, July 18, 2017 @ 9:00pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Estrogen Michelle Shadday
  • LightForm Khoumsup Suwanchote
  • Olympic College Film Club Eric Jordan Mattos
  • Red Shed Films Aaron Sutherland
  • Single Schred Films Sylas Dall
  • Studio Bug Productions Laura Lee Caudill
  • Team Amanduh Shawn McConaghy
  • Vanity Rules Leo Ramos
  • Walking Shadows Regan MacStravic

Group E Wednesday, July 19, 2017 @ 6:30pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Flying Dummie Productions Chris Kennedy
  • Nourishtainment Productions Joshua T.
  • Plaid Shirt Productions Jordan Brooke
  • Team Gryffindor Karina Chang
  • Team Introvert Kim Schwarzkopf
  • Team Spitting Indus Alelia
  • The Flames LaTisha Cueva
  • The Lone Rangers Sami Jawhar
  • Trulybonkers Nils Osmar
  • VHS Holdouts Christopher Taylor
  • XSight Entertainment Ashley Almon

Group F Wednesday, July 19, 2017 @ 9:00pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Creative Collective/Market Media Matt Bacnis
  • Reality Just Ahead Grif Benzel
  • S.E (Subdued Excitement)Productions Mario Orallo
  • See Sharp Media Donald Wickman
  • Team Micro Jeremy Lehtonen
  • The Yorkuza Syndicate David York
  • TURA Productions Scott Linson
  • Twisted Ladder James Silvey
  • Victory Studios Matthew Joseph
  • Wandering Goat Isaiah Corey
  • Y2K Productions Keegan Sando

Screening Group To Be Determined

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • BhT Films Cody Updegrave
  • Coffee Pot Productions John Denlea
  • King Street Players Jerome Pionk
  • The Tweenagers Catherine Grabar

Important Message: Copycat DisclaimerPrivacy Policy

Copyright © 2001-2017 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved