Utrecht, Netherlands 23 - 25 September 2016

Winnaars 48 Hour Film Project Utrecht binnenkort bekend!

Our judges are currently deliberating on the 2016 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent Utrecht, NL at Filmapalooza and vie for Best 48HFP Film of 2016.


Verplichte ingrediënten

  • Karakter: Chris or Christine de Ruiter, Party Planner
  • Voorwerp: een spaarvarken (a piggy bank)
  • Zin: "Magie komt/is alleen op uitnodiging." ("Magic only comes by invitation.")

Screening Groups

Groep A Tuesday, 27 September 2016 @ 18:00

Listed alphabetically, not by screening order

  • Alex Castle Studio Noël Castelein
  • Big Step Quality Pictures Michael Stephens
  • Blauwe Schildpad Ramon Hartman
  • Brotherwings Kevin Kaspers
  • Christiaansen & Co Rens Christiaansen
  • Dragonspirit Movie Productions Max Davidse
  • Duckteep producties Jelle Roos
  • Entropolis Maury van Loon
  • Gecko Film Marc Zwezerijnen
  • Team Six Bram Koopman

Groep B Tuesday, 27 September 2016 @ 20:00

Listed alphabetically, not by screening order

  • Annie's Siemen Versloot
  • Gewurgde Gans Producties Ludy Graffelman
  • Hustle Creatives Thijs Tuijt
  • InterCloud Filmworks Wessel van Wanrooij
  • Kupenda Films Coen Haver
  • Nieuw Blik Jasper Strik
  • Rusted Leather Greggy Frost
  • Same Old Sqoi Kelsey Kriens
  • Senself Bas Wierikx
  • Team 'In the name of film' Niklaas Hoyng

Groep C Tuesday, 27 September 2016 @ 22:00

Listed alphabetically, not by screening order

  • is two films Remy Mulder
  • Pretty Fly Frank van den Heuvel
  • Team Framed Jasper van Leeningen
  • The Creative College Dolphins Byron van den Eng
  • The Next Generation Films Lisanne Wiggers
  • TVCII Nils Knibbe
  • Twin Fish Productions Dominique Vissers
  • Uwaga & Co. Koen Gijsman
  • VANCAS FILMS Tom Cas
  • éénenéén producties Remy Mulder

Belangrijk bericht: Copycat Disclaimer

Copyright © 2001-2016 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved