New Orleans, Louisiana July 26 - 28, 2019

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2019 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent New Orleans, LA at Filmapalooza 2020 and vie for Best 48HFP Film of 2019.


Required Elements

  • Character: Jerry or Jeri Arnold, An Accountant
  • Prop: A Trash Can
  • Line: ""We're going paperless" OR "We are going paperless.""

Screening Groups

Group A Friday, August 2, 2019 @ 7:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • Backyard Shed Films Sean Gerowin
  • Cinematic Equity Tony Beard
  • Concrete Waves James Arnold
  • Crisp Flamingo Films Adrian Jordan Jr
  • Cut Dat Out Productions Dennis Millet
  • Dat's a Movie? David Jones
  • Feline Films Robert B Willsie
  • Fence Post Productions Robert Bennett
  • GumboMonster Michael Garrett
  • Rogue Martians Lamar Edwards
  • Team McGillicutty River Smith
  • The COOL Cooperative Kirby Voss
  • Treday Productions Tre' Lopez
  • Windbreaker Jared LaReau

Group B Friday, August 2, 2019 @ 9:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • DDTstudio David Treadway
  • Early Summer Pictures Zac Cino
  • Forty Acres & A Pool Ceth Watson
  • HeadHunter/LaFilm Productions Lisa Mackel
  • I'm Your Density Productions Rebecca Fox
  • Kawaii AF Brandon Bordelon
  • Last Minute Productions Brandon Jolicoeur
  • NOLAspire Productions Sheridan Philipp
  • Raisethebar Productions dewayne bateman
  • RobRyan Productions Ryan Naquin
  • Sleepy Slabbit Kids Keith Wilkes
  • Swamp Critter Films Sadie Wiese
  • The New Guys David Kirtland
  • Unsteady Productions Dylan Langlois

Group C Saturday, August 3, 2019 @ 7:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • 22Five04 Kaleb Naquin
  • Bag-a-Ho'z Brittanie VanDyke
  • Fagan Films William Fagan
  • I. U. M. Productions Trevor Chapman
  • Jambalaya Fire Lance Braud
  • Keeping It Reel Evette Randolph
  • NaturalWay Films Shamica Anderson
  • Out Of Focus Jonathan Breaux
  • Reel Misfits Felix Matos
  • Reelbellion Productions Laci Talley
  • RougeWorx Adam Chenevert
  • Sagway Productions Mobina Smith
  • Take Two Jeanine McLeod
  • Team Crow Michele Bousquet

Group D Saturday, August 3, 2019 @ 9:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • A Girl and her Goldfish Productions Rachel Searcey
  • Cuss & Spit Pictures Trey Lane
  • Half Glass Productions Matthew Judd
  • Laurel Street Productions Andy Mau
  • Pop-Tart Adventurers John Armijo
  • Rivertown John Detty
  • St. Malo Productions Bria Guyton
  • Team Rejected Jef Figallo
  • Team Struggle Shane Pagano
  • The Best You've Never Heard Of Ted Williams
  • The Privateers - Krewe du Cinéma Read W. Ridley
  • Trident Productions Georgi Hernandez-McCloud
  • Warren World Productions Warren Mitchell
  • Wine Night Productions Laura Duval

Screening Group To Be Determined

Listed alphabetically, not by screening order

  • Moms From Ohio Ruby Green

Important Message: Copycat DisclaimerPrivacy Policy

Copyright © 2001-2019 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved