Toronto, Canada 18 - 20 October 2019

And... It's a Wrap on Filmmaking Congratulations Toronto filmmakers!

On Sunday, October 20, Toronto teams submitted the results from their weekend of blood, sweat and tears – a completed film! Just a couple of day prior these were only ideas in heads of our filmmakers and now they have come to life.

You won’t want to miss seeing the films at our Premiere Screenings!


Required Elements

  • Character: Ali Parc, Tour Guide
  • Prop: aluminum foil
  • Line: "So, are we going to do this? or So, are we gonna do this?"

Premiere Screenings

Group A: Tue, 12 Nov 2019 @ 18:30
Group B: Wed, 13 Nov 2019 @ 18:30
Group C: Wed, 13 Nov 2019 @ 21:00
Group D: Thu, 14 Nov 2019 @ 18:30
Group E: Sat, 16 Nov 2019 @ 16:00
Group F: Sat, 16 Nov 2019 @ 18:30
Group G: Sun, 17 Nov 2019 @ 16:00
Group H: Sun, 17 Nov 2019 @ 18:30
Revue Cinema
400 Roncesvalles Ave, Toronto, ON M6R 2M9, Canada

Best Of Screening

Tickets: 15.00 CAD
Sun, 1 Dec 2019 @ 14:00 - 17:00
Hot Docs Ted Rogers Cinema
506 Bloor St W, Toronto, Ontario, M5S 1Y3

2019 TORONTO 48 HOUR FILM PROJECT 

BEST SHORT FILMS OF 2019 


A screening of 15 short films that will entertain and inspire even the pickiest film-buff. These films are testament to what a creative and competitive group of people can accomplish when they’re under the gun and fuelled by a collective passion for filmmaking. A 20 minute awards ceremony, similar to the Oscars but much-much shorter in length, will follow the 110 minute screening.

***A yearly audience favourite that is definitely open to the general public! Note: Films are not rated and may not be suitable for children.***

Tickets: $15 (Online or at the Hot Docs Box-Office, starting November 1st, 2019) www.hotdocscinema.ca

Location: The Hot Docs Cinema is located at 506 Bloor Street West (Bathurst & Bloor, a 3 minute walk from the Bathurst Street Subway Station)

Doors open at 2 P.M. and the screening starts at 2:30 (sharp)

The Awards Ceremony will take place from 4:20 P.M. to 4:40 P.M.

An After Party, for all of the 48 Hour Film Project teams, will take place at Pauper Pub (across the street from the cinema) immediately after the Best of Screening & Awards Ceremony!

We're looking forward to seeing everyone!

Sincerely,

Steve & Christopher

Steve Nash & Christopher Cherry
Toronto Producers, 48 Hour Film Project
www.48hourfilm.com/toronto

RSVP via facebook

Screening Groups

Group A Tuesday, 12 November 2019 @ 18:30

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • 1550 Productions Emily Kindred
  • All the Presidents Barbara-Audrey Bergeron
  • Chaotic Presents Jamie Johnson
  • Do These Glasses Make My... Brandon Sim
  • ExWex Films Sean Nasmith
  • Hurry and Shoot Rebecca Thompson
  • Invincible Emu Productions Mandi Maxwell
  • Little Cat Pictures for LIFE Conor Forrest
  • Mouthy Kid James Becke
  • Rainue Films SM M Rahman
  • Skirt the Issue Gabriella Kosmidis
  • The Fisheye Studio Gabriela Salon
  • The Loonies Sarah Claire Campbell
  • The Quicktime Exporters Mark Pettit

Group B Wednesday, 13 November 2019 @ 18:30

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • 0% John Kivell
  • Creative Meat Kevin Weber
  • Crying Elephant Productions Alex Karakatsanis
  • Elora Borealis Jared Schincariol
  • Eyemagine Melanie Pyne
  • Film Bungalow Marc Richler
  • Ice Cream Road Trip Pratik D
  • Lucky You Daniel Moscato
  • Rouge Valley Films Tom Distefano
  • Sets, Drugs, and Rock N' Roll Jacob Insley
  • Slowly Fading into the Background Wearing a Beige Top Hat Erik Smith
  • Soon You Shall Know Our Final Form Maikol Pinto
  • Sweetie Eileen Li
  • Tehranto Girlz helia imany
  • Under the Bus Production Mihaly Szabados

Group C Wednesday, 13 November 2019 @ 21:00

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • 317 Productions Zak Zaidi
  • Bombay Duck Films Siddharth Sharma
  • BrainPuddle Ian Mah
  • Film is a Four-Letter Word Ryan Couldrey
  • Furious George and the Funky Bunch Graham M. Sheppard
  • Hit Sandwich Liz Whitmere
  • Hudahudahudah Syed Huda
  • Miss.Chief Managed Hallea Jones
  • Reel Cool Aaron Herzog
  • The Frenchies Sophie Dumesny
  • the restless Laura Bourbonnais
  • The Village People Katie Anderson
  • Unforgettable Pictures Jennie Foster

Group D Thursday, 14 November 2019 @ 18:30

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Bizarre Productions Nicholas Marinelli
  • BOBODDY Kelsey Flower
  • Cackle Comedy/Evelyn Eleven Productions Hilary Hart
  • Cookie Biscuits Charlie Whalley
  • Cosmic Phoenix Demetri Tsioros
  • Literally Whatever Jaden Curtis
  • RABfilms Austin Ball
  • Scooby Gang Rabiya Mansoor
  • State Bird Films Jason Thomas
  • Team Mothra Allanna Storring
  • The Boys Club Kimberley Wells
  • Wandering Bath Productions Kerri Strothard
  • Ísbíltúr Pratik Disappeared

Group E Saturday, 16 November 2019 @ 16:00

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • 416Film rob paul
  • anti-team Raeez Lorgat
  • Dead Plumbers john mcdonald
  • Demon Kweenz Katie Uchimaru
  • Fresh off the Boat Darren Hinchy
  • Humble Honey Divya Chand
  • JCJ Productions Carolyn Hurren
  • KPMB Films Manny Brar
  • Passionoverdose Films & Photo Armando Ortegon
  • Sharp Edge Cinematixs josh gofton
  • The Winnebagos Mawrgan Shaw
  • Thyme Lord Productions Mark Tureski
  • Turbo Riders Chad Jeffery
  • Up the Wooden Hill Michael Ricci

Group F Saturday, 16 November 2019 @ 18:30

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • 2 Hours North James Dalzell
  • BlackPearl Ronak Singh
  • Charizardians of the Galarxy Adam Chan
  • Devani Dianna Films Devani Dianna
  • KO Productions Odelia Oswago
  • Kosher Linguine Antonio DeCoppi
  • Long Exposure Julian Monardo
  • SAGE Austin Garcia
  • Senecast Stephanie Manwell
  • The Lakeview Chris Gil
  • Two Fifty Three and Change Logan Sutherland
  • What’s up Chuck and Ralph? Michael Vallely

Group G Sunday, 17 November 2019 @ 16:00

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • (notice me) KID VICIOUS Eric Bizzarri
  • Betelgeuse Matthew Franchi
  • creativemindworkz Bharat Immallaraju
  • HatlangMedia Mung Hatlang
  • High Sea Films Adam Gaudreault
  • Legend Michael Ellero
  • Meat Puppets Alexander Galant
  • Mighty Morphin Hermione Grangers Michael Peeling
  • Minus Comm Films Peter Lai
  • Phil Ming Mike Wong
  • Rezara Zahra Faraji
  • Roble’s Team Roble Issa
  • T.O.Dynamics Rajdeep Roy
  • The Filmaticians Waleed Abozaid

Group H Sunday, 17 November 2019 @ 18:30

Invite friends     Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Awake Christina Collin
  • Book Club Films Adrien Yiptong
  • East Enders Clint Adam Smyth
  • Film Crew Network Christopher Inkoom
  • H5 Productions Tristan Oliver
  • Kung Fu Trash Pandas Michael Arnott
  • Lutzie Schmohawk Zach Wortzman
  • Perficio Films Jack Hunter
  • Seven Films Jarrett Johnson
  • SURVIVAL OF THE FILMEST babi amari
  • Team Dream Courtney O'Connor
  • The Art Kids Natasha Belisle
  • Unknown Artist Kris Haynes
  • Wicked Glam Diana Galligan

Screening Group To Be Determined

Listed alphabetically, not by screening order

  • Jump Julana Bender
  • Last minute to win it Ricky Christie
  • RagTag Team Mark Trifunovic
  • RV Supreme Riley Campbell
  • Team Gloria Jim Carey
  • The Seven Deadly Cinemas Matt Gould
  • Toronto Film Studio Sinereh Mehramooz
  • UGO Productions Mansoor Elahi
  • Unknown Voices Negin Kamali
  • Window Shot Sean Irani

Important Message: Copycat DisclaimerPrivacy Policy

Copyright © 2001-2019 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved