Portland, Oregon August 2 - 4, 2019

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2019 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent Portland, OR at Filmapalooza 2020 and vie for Best 48HFP Film of 2019.


Required Elements

  • Character: Joe or Jo Bones, Dishwasher
  • Prop: a banana
  • Line: "There must be a better way."

Best Of Screening

Tickets: $12.00 USD PURCHASE
Thu, Sep 19, 2019 @ 7:30pm - 9:30pm
Hollywood Theatre
4122 Northeast Sandy Boulevard, Portland 97212

Join us for a very special evening as we present the "Best of the 2019 Portland 48 Hour Film Project". This baker's dozen of locally sourced and home grown short films is sure to entertain and delight even the most ardent cinema fan. 

At the culmination of the screening we will hold our annual awards ceremony and announce this year's winners, including "The Best of Portland". The PDX48 is more about community than competition, but there can be only one!

Best of the 2019 PDX48

All Skate, "Sud Brothers"


Breakthrough Films, "It's A Slippery Slope"


Cantrell Cuestas, "Auguste"


Dandelion Films, "The Tradition"


Dark Pines Productions, "Saving Mr. Whiskers"


Film Brewers, "Deadweight"


The Good Crew, "Waiting Game"


Man vs. Film Productions, "Never Enough"


Many Sparrows, "Bananamancer"


Monsieur Soeur, "Intertidal"


Sky Tiger Creative, "Stuck"


Stormin D Castle, "Lost in the Dark"


Tiny Square Feet Media, "The Amazing Joe Bones"



RSVP via facebook

Screening Groups

Group A Friday, August 9, 2019 @ 8:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • Breakthrough Films Evan Gutt
  • Expert Friends Will Cuddy
  • Falling Alice Dan Penrod
  • Film Brewers Jason Skipper
  • Goon Squad Ercoli Crugnale
  • Parallax Dreams Galin McMahon
  • PDX Film Mongers Rick Baurer
  • Sky Tiger Creative Steven Englund
  • Stormin' Norman David Dodson
  • Thankusomuch Alex Koehler

Group B Friday, August 9, 2019 @ 10:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • Artful Raven Sophya Vidal
  • cantrellcuestas Jonathan Cantrell
  • Drone Rangers Derek Weber
  • Fetus in Fetu Productions Kristina King
  • Many Sparrows Media Rich Davis
  • Pitch Black Productions Che O'Grady
  • Reigny Day Steven Meads
  • Storytiller Pandora Patterson
  • Team Boat Soda Blues Brian Lehmann
  • Tiny Square Feet Media Joben Baluyut
  • Unicorn Sparkles Emma Bridges
  • Verbal Frame Brenden Schild

Group C Saturday, August 10, 2019 @ 6:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • All Skate Nathan Hurt
  • Anchor Down Cinema Luke Zwanziger
  • Dandelion Cody McCracken
  • Fankle Films Harry Singh
  • Miscellaneous Crew Kassi Cobb
  • Monsieur Soeur Michael Entler
  • Motley Crew Rosa McKenzie
  • There Will Be Buds Nicholas Shaw
  • Wonderful People Liam Krug

Group D Saturday, August 10, 2019 @ 8:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • Dark Pines Productions Ian Langenhuysen
  • Dragon Horde Keith Shuman
  • Good Dog Melody Ashford
  • Man vs Film Productions Erich Demerath
  • MaRoZel Derek Willis
  • Stormin' De Castle Lyon Richardson
  • Strobe Light Pictures Derek Garrison
  • Stumbling girls Augustina Elizabeth
  • Team wolf Erin Lyon
  • The Peanut Gallery Gabe Reitzes
  • Toll Free Productions Steve Scalpone

Important Message: Copycat DisclaimerPrivacy Policy

Copyright © 2001-2019 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved