San Diego, California May 17 - 19, 2019

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2019 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent San Diego, CA at Filmapalooza 2020 and vie for Best 48HFP Film of 2019.


Required Elements

  • Character: Hanner or Hannah Arp, Math Teacher
  • Prop: a 'For Sale' sign
  • Line: ""Next time you won't be so lucky." OR "Next time you will not be so lucky.""

Screening Groups

Group A Monday, May 27, 2019 @ 6:30pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Armenica Pictures Grant Price
  • Banquet Productions Fritz Ahern
  • Guerrilla Aesthete Productions april taie
  • Loco Muertos Robert Stewart
  • Mystery Media josh pearman
  • Project UwU Nicholas Guerrero
  • Reactant Films Michael Veritas
  • Spenceroo22 Valerie Segraves
  • state of flux Jake Segraves
  • Susana's Finest Taylor Owens
  • Team Groovy Tom Antl
  • Team Seven DAVID ROUILLARD
  • Vivid Dreams Productions Michael Jones

Group B Monday, May 27, 2019 @ 9:00pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • 180 Degree Films Shane Richardson
  • Dumpster Fire Films Aiden Keltner
  • Ed Wood Film School Luis Martinez
  • Fool's Errand Films Justin Kietzman
  • FPSN Manuella Fatho
  • Juggling Bear Greg Stewart
  • Look at the Birdy jake byrd
  • Metal Pixel Foundry Jonathan Medel
  • PLOT TWIST Kristina Buckner
  • Resulting Impact Film Productions Brittany Pope
  • Slappy Salamanders Brandon Manderson
  • Tea and Bag Production Company Ryan Rivera
  • The Syndicate Chris Malimban
  • Third Eye Tzinzuni Perez
  • WestWood Films Marco Gonzalez

Group C Tuesday, May 28, 2019 @ 6:30pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Cimitoro Productions Ishmael Meza
  • Connectivity Film Brandon Hitson
  • Digital Lemonade Stand Drew Floyd
  • DOG JAW PRODUCTIONS Diane Joswick
  • FESTIVAL CITY FILMS Sean Dejecacion
  • Mitzi Mayer Productions Mitzi Mayer
  • Painted Flower Productions Meghan Courtney
  • RAWMIX Productions Rommel Andaya
  • Slick Fox Productions Jonathan Colon
  • Team Just In Time harold frazer
  • The 2880 Minute Movie Makers Alexander Petit
  • This is Happening El Freemáno
  • To Be Heard Productions Jailyn Osborne

Group D Tuesday, May 28, 2019 @ 9:00pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Bad Cat Films Stephen Mickelsen
  • Colony Film Productions Chris Carr
  • Comedians In Films Getting Booze alberto mercado
  • DAMPT DCTR . HCON Dustin Roller
  • Form Over Function Keith Gresham
  • Goverman Productions Logan Goverman
  • Jabronie Pictures X Almost Good Films Fernando Huerto
  • Kilna Companies Anthony Kilna
  • LLively Jason Lim
  • Mesa College Film Club Brittany Burkett
  • Missing Frame Productions Tania Lopez
  • Snarky Films Christopher Colthurst
  • Square One Gabriel Abano
  • Team Grooveko Jonathan Hammond
  • The Clique Abomb DLC

Group F Wednesday, May 29, 2019 @ 9:00pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Axiomatic Twist Jarod Bainbridge
  • Big Shoes Production Mark Rachel
  • Dreadfully Punk Justin Hoke
  • High Tech High Studios Dennis Walker
  • Highly Dope Media Anthony Maze
  • Hold on 1 second Nicholos Lindo
  • I'll Knock You Out Blair Hatch
  • Kanari Storm Christine Gatlin
  • Monkey's on the Bed Romero Mundo
  • Old Timers Laderius Bryan
  • Phenylketonuric Productions Raquel Falk
  • Sera Maurício Favery
  • Shooting Flares Thomas Peterson
  • Solo Flight Jonathan Enerva

Screening Group To Be Determined

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Neet Gregory Dengler

Important Message: Copycat DisclaimerPrivacy Policy

Copyright © 2001-2019 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved