Adelaide, Australia 25 - 27 October 2019

Get Ready for An Amazing Challenge!

The weekend? 25 - 27 October 2019

The challenge? To make a film in only 48 hours!

Filmmakers from all over the Adelaide, AU area will compete to see who can make the best short film in only 48 hours. The winning film will go up against films from around the world at Filmapalooza 2020 for a chance at the grand prize and an opportunity to screen at the Cannes Film Festival 2020 Short Film Corner.


Genres Elements FAQs


Registration Fees

  • Early Bird: $150 AUD/team ends Mon, 30 Sep
  • Regular: $170 AUD/team ends Tue, 15 Oct
  • Late: $190 AUD/team ends Fri, 25 Oct
Register Your Team Now!Find Team / Team Members

Kickoff Event

Fri, 25 Oct 2019 @ 18:00 - 19:00
Rhino Room
1/131 Pirie St, Adelaide SA

Dropoff Event

Sun, 27 Oct 2019 @ 17:00 - 19:30
by 19:30 to be on-time
Rhino Room
1/131 Pirie St, Adelaide SA

Premiere Screenings

Group A: Mon, 4 Nov 2019 @ 18:30
Group B: Tue, 5 Nov 2019 @ 18:30
Group C: Wed, 6 Nov 2019 @ 6:30
GU Film House
128 Hinley Street, Adelaide, SA

Best Of Screening

Sat, 23 Nov 2019 @ 18:30
GU Film House
128 Hinley Street, Adelaide, SA

Required Media

  • Video Codec: H.264 (preferred), any native Final Cut Pro Codec, any native Premiere Codec, Apple ProRES , MPEG-4, No Proprietary Codecs, Apple ProRes 422 (HQ)
  • Media: USB Thumb Drive (preferred), Data DVD
  • File Type: Quicktime (.mov) (preferred), MPEG 4 (.m4v), MPEG 4 (.mp4)
  • Resolution: HD 1080 (1920x1080) (preferred), HD 720 (1280x720), SD
  • Aspect Ratio: Widescreen (16:9) (preferred), Standard (4:3), Anamorphic
  • Pixel Ratio: Square (1:1) (preferred), Widescreen (16:9)
  • Frame Rate: 25 FPS (preferred), 24 FPS
  • Interlacing: Progressive / NON-Interlaced (preferred)
  • Audio Codec: AAC (.aac) (preferred), WAV (.wav), MPEG4 (.mp4), MPEG3 (.mp3)
  • Audio Sample Rate: 48 kHz (preferred), 44.1 kHz
  • Maximum File Size: 6.0GB (preferred)
Notes

We will be screening via DCP.

If you are unsure about your editing system and whether it can output the preferred formats, please get in touch with us before the competition at adelaide@48hourfilm.com. 

Screening Groups

Group A Monday, 4 November 2019 @ 18:30

Listed alphabetically, not by screening order

  • Akrily Productions Lily Drummond
  • ArcheTYPE Jess D'Aguanno
  • Bag Securers James Adams
  • Frankly Zero Damns Bec Taylor
  • Je Ne Sais Quoi Emma Strelan
  • Long live the Keanu Reeves revival Lucy Martin
  • Sandy Sam Talbot
  • Soft Core Revenge Fantasy Nadia Talotta
  • Studio 94 Michail Darley
  • The Fellas Productions (ft. The Crunch) Max Hammerstein
  • Too Much Pud Nathaniel Schilling
  • TYPE rope walkers Michael Wilkop

Group B Tuesday, 5 November 2019 @ 18:30

Listed alphabetically, not by screening order

  • 98% Lad Free Kaelia Cockington
  • Deadset Zoe Muller
  • Intelectually Mad Films Jarrod Windham
  • I’m not sure yet Caitlin Simes
  • Last Night's Breakfast Maddie Grammatopoulos
  • Misfits Faheem Shams
  • Opposite Direction Mark Betros
  • SCUTI Nick Buckland
  • See More Anita Baltutis
  • Virgin Filmmakers Ben Robertson
  • Yarraan Duncan Langford

Group C Wednesday, 6 November 2019 @ 6:30

Listed alphabetically, not by screening order

  • Ape Nation Jack Morton
  • Godzuki´s Wrath Luis Gozalo
  • Gutter-Pop Pictures Kristoffer Lucia
  • King's Media Sue Horton
  • Leading Line Marc Clement
  • Oliver's Jamaican Bobsled Team Oliver Quixley
  • Shaolin Velvet Amy Goddard
  • Team TEAM Angelo Valdivia
  • The Dee Cees Ren Williams
  • The immortal fx Anthony Fung
  • You Just Can't Say That Tasman Colquist

Films from Previous Years


Important Message: Copycat DisclaimerPrivacy Policy

Copyright © 2001-2019 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved