Denver, Colorado August 2 - 4, 2019

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2019 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent Denver, CO at Filmapalooza 2020 and vie for Best 48HFP Film of 2019.


Required Elements

  • Character: Jack or Jasmine Bursland, Climate Activist
  • Prop: a spoon
  • Line: ""She is not going to be happy." OR "She's not going to be happy.""

Best Of Screening

Thu, Sep 12, 2019 @ 7:00pm - 9:00pm
The Mayan Theatre
110 Broadway Street, Denver 80203

Best of screening at the historic Mayan Theatre!

Audience Favorite: Group A

The Magnificent Fourteen (Year Olds) by Mini Cine Productions

Audience Favorite: Group B

The Feast by Bat Tub Films

Audience Favorite: Group C

Cinnamon by Two for Tuesday

Audience Favorite: Group D

LiFEHACK by The Co-creators

Audience Favorite: Group E

Dealbreaker by Cook St. Productions

Screening Groups

Group A Sunday, August 11, 2019 @ 10:30am

Listed alphabetically, not by screening order

  • Barely Legal Productions Eric Ingram
  • Emenyonu Motion Pictures Charles Emenyonu
  • Knights of the Tempest Andrew Quirk
  • Marsden Media Graham Marsden
  • Mini Cine Productions Kimberly Bogin
  • Mitch's Mango Silhouette Wayde Hall
  • Pollyanna Productions Jason Valenzuela
  • Stranger Studios Aj Koch
  • Team Pizza Party Tim Davids
  • The Immediacy Group Jared Petsche

Group B Sunday, August 11, 2019 @ 1:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • BAMBOOZLED Braeden Wilson
  • Bat Tub Films Andrew Martin
  • DX2 Productions Derek Strong
  • Expedition Syndicate Luca Pollara
  • JPR Productions Jamon Tolbert
  • SinClu Camilo Luera
  • The Premiere team with the Avid Resolve to make the Final Cut Jordan Spalding

Group C Sunday, August 11, 2019 @ 3:30pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • 5280 Film Company Cory Rowe
  • Alleyway Entertainment Bruce Miles
  • Fire Tribe Ethan Hegel
  • GAFF Productions Ashley Hunniford
  • HaloCreek Matt Lavallee
  • Perrodin Awesome Sauce JACE PERRODIN
  • Running Riot Pictures Greg Eakins
  • Ship Hosting Productions Joseph May
  • Team Deathpunch Jonathan Casler
  • Two for Tuesday Michael Bliss
  • Two Stoned Birds Thomas Crandall

Group D Sunday, August 11, 2019 @ 6:00pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • Creepy TV Ken Thong
  • Factor Five Films Steven Fox
  • New Legends Tom Davis
  • Ruff Ruff Dog Productions susan lyles
  • Running Stream Productions Mark Champine
  • Strange Company Lewis Leslie
  • The Co-creators Shawna Schultz
  • The Horror Boys Stephen Steinbacher
  • The One Uppers Jana Everett
  • Wandering Paw Films Diamond Durst

Group E Sunday, August 11, 2019 @ 8:30pm

Listed alphabetically, not by screening order

  • B. Mooregoode Patrick Doyle
  • Cook St. Productions Justin Tyrrell
  • Ghimself & K-HOM Productions Kyle Homan
  • HoodMinds Productions Porter Hunt
  • Nebulus Visions Bradley Haag
  • Oy Vey Productions Nancy Fingerhood
  • Sauce Me Films Courtney Archerd
  • Wool Hat Creative Michael Kilcayne
  • WTBD Productions Megan Ecker

Important Message: Copycat DisclaimerPrivacy Policy

Copyright © 2001-2019 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved