Warsaw, Poland 28 - 30 September 2018

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2018 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent Warsaw, PL at Filmapalooza 2019 and vie for Best 48HFP Film of 2018.


Required Elements

  • Character: Michalina or Michał Potop, policjant/policjantka (Michalina or Michał Potop, police officer)
  • Prop: młotek (a hammer)
  • Line: "Wszystko musi mieć swoje miejsce." ("Everything must have its place.")

Screening Groups

Group A Tuesday, 9 October 2018 @ 20:30
Kino Elektronik

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Enigma Pictures Włodzimierz Kościuszko
  • KMT.art Film Brunon Hawryluk
  • Mordy48 Marek Mogilski
  • Na zdrowie Grzegorz Porzezinski
  • NARKODOLAR Piotr Czekalski
  • Neskam Studio Łukasz Małecki
  • Odtrąceni przez Langustę Aleksander Kwapień
  • Rodapeli Franciszek Porayski-Pomsta
  • Rękodzieło dla Seniorów Artur Leszczyński
  • Team Tim Barbara Pospieszalska
  • The Mad Nomads Andrea Lasota
  • To Inspire Szymon Nawrat
  • Ukiyo-e Daniel Szajdek
  • Zapis Fonetyczny Dariusz Dziewięcki

Group B Wednesday, 10 October 2018 @ 20:30
Kino Elektronik

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Aruan Rafał Hencel
  • Avid Hooligans Marcin Sołtysik
  • Back At What Air Foul Joanna Chabrowska
  • Deadly serious Ali Kwiatkowska
  • Donut Dancers Zofia Urbanek
  • G.F. Parasol Janek Józefowski
  • Grupa Artystów Niezależnych Mateusz Ciągło
  • Grupa Filmowa Deadline Maria Gmurczyk
  • Hubert Schubert Gustaw Kolanowski
  • Lupa Studio Ludwika Waszkiewicz
  • Majesty Julia Gawarecka
  • Myśli z kauczuku Małgorzata Szubartowska
  • NACO POCO Interglobal Paweł Suliga
  • Plan B Gaweł Józefczuk
  • Urodzeni Mordercy Wiktoria Bednarczyk
  • Weterani UTV Łukasz Noszczak
  • Zbezczeszczenie cietrzewia Maciej Sowilski

Group C Thursday, 11 October 2018 @ 20:30

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • AFEKT Julia Gierszon
  • After Marta Sundmann
  • Do Things Jan Powaga
  • G. F. Amatorzy Andrzej Kamiński
  • Gili Gili Karolina Szczypek
  • GreenHorns Patrycja Bartula-Jakubowska
  • GÓRĄŻACY Magdalena Dąbek
  • Kameralni Błażej Charyton
  • KAwa MERA Julia Stencel
  • Kofeina Michał Mandecki
  • MB Group Films Marcin Golab
  • Mega Machines Joanna Dembek
  • NIEZBYT Agata Steifer
  • Siostrzency Paula Stepczynska
  • Too weak to sleep Paweł Cichoński
  • Zimny Stan Tomasz Mróz
  • Znamy się tylko z widzenia Aleksandra Fronczak

Group D Friday, 12 October 2018 @ 20:30

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Bez Ciśnienia Patrycja Szczerbińska
  • Cherry Filmset Patrycja Mioduchowska
  • Ekipa Moliera Maciej Mitręga
  • GF Klaps Yelyzaveta Sokolovska
  • Improwokacja Kacper Senkowski
  • Maciej Bierut Maciej Bierut
  • Marleshgo Kamil Gołąb
  • NiePOVażni Kajetan Oledzki
  • Panda Film Studio Michał Bartosiński
  • Pepefa Adam Jędral
  • Skarpark Łukasz Jędrzejewski
  • Spokojnie Obserwując Szczypiorek Łukasz Janicki
  • Storyboard Cowards Magda Malejko
  • Szybcy Marcin Zając
  • Windows Movie Maker Łukasz Fiurst

Screening Group To Be Determined

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Bierz i kręć Jarosław Czajkowski
  • Recall Adam Chrupczak

Important Message: Copycat DisclaimerPrivacy Policy

Copyright © 2001-2018 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved