The 48 Hour Film Project

The Atlanta 48 Hour Film Project

Exhausted Atlanta Teams Submit Films

Filmmaking teams from throughout the Atlanta area successfully completed a weekend of filmmaking. Films were due on Sunday, June 29 and the last few minutes before the deadline saw filmmakers, operating on little sleep and lots of adrenaline, rushing to get their films in on time.

All of the films that were submitted on Sunday night will screen on the dates below. Come see what Atlanta area filmmakers can do!

Filmmaker Blog

Want to hear about the Atlanta 48HFP from the filmmakers themselves? Then check out the Atlanta 48HFP filmmaker blog, where Atlanta 48HFP participants tell us stories of their wild weekend of filmmaking.

Atlanta 48HFP Audience Awards

The audience has spoken! The following teams won the audience awards for their respective screenings. Congratulations!

Audience Award Winner: Group A
The Sum of Our Experiences by Brothers Young Productions Alpha

Audience Award Winner: Group B
"Tragically Beautiful" by Bush Jumping 4 Phoenix 1072

Audience Award Winner: Group C
"Zombie Dickheads in Time Insensitive" by ELFKIN Studios, LLC.

Audience Award Winner: Group D
"Lonesome Launderer" by Get The Horns Productions

Audience Award Winner: Group E
"The Commuter" by Wonderfully Lost

Audience Award Winner: Group F
"Hard Hands" by A Fight Called Tiger

Audience Award Winner: Group G
"Backtrack" by Jump Cut Collective

Audience Award Winner: Group H
"Eternal Black" by Brothers Young Productions Omega


Atlanta 48HFP Events

Best Of Screening

Date  Wednesday, July 30
Time  7:30pm Awards Show; 9:45pm Audience Award Finalists
Place  Landmark Midtown Art Cinema, 931 Monroe Drive Atlanta, GA 30308
Tickets  $12.50 Awards Show; $12.50 Audience Award Finalists (purchase them here)
Notes  
***7:30PM show includes the presentation of Awards!***

Screening of all Jury Award Finalists Followed by Awards Presentation!
(In alphabetical order)
"Backtrack" by Jump Cut Collective (Time Travel Movie)
"THE BOOK CLUB" by The Yeager Road Gang (Comedy)
"Charley's List" by Red Pill Films (Silent Film)
"Eternal Black" by Brothers Young Productions Omega (Film Noir)
"A Hot Night in Georgia" by Spirit World Productions (Film de Femme)
“Lonesome Launderer" by Get The Horns Productions (Time Travel Movie)
"My River Nile" by Funguh (Drama)
"Outside the Wire" by Superlux (Musical or Western)
"pump it up" by teamdragon (Sci Fi)
"Ripe For Murder" by Blackflight Studios (Dark Comedy)
"The Sum of Our Experiences" by Brothers Young Productions Alpha (Sci Fi)
"The Unenviable Condition of Rod and Penelope" by A.5 (Dark Comedy)
"Zombie Dickheads in Time Insensitive" by ELFKIN Studios, LLC. (Time Travel Movie)


***9:45PM Audience Award finalists AND VOTING *** Back by poplar demand!!!***

Screening of all 8 Audience Award Finalists!
Group A: "The Sum of Our Experiences" by Brothers Young Productions Alpha (Sci Fi)
Group B: "Tragically Beautiful" by Bush Jumping 4 Phoenix 1072 (Romance)
Group C: "Zombie Dickheads in Time Insensitive" by ELFKIN Studios, LLC. (Time Travel Movie)
Group D: "Lonesome Launderer" by Get The Horns Productions (Time Travel Movie)
Group E: "The Commuter" by Wonderfully Lost (Sci Fi)
Group F: "Hard Hands" by A Fight Called Tiger (Silent Film)
Group G: "Backtrack" by Jump Cut Collective (Time Travel Movie)
Group H: "Eternal Black" by Brothers Young Productions Omega (Film Noir)

(Then Vote for the Grand Audience Prize Winner!)

GET CONNECTED: NEW AMSTERDAM It's Your Town Best of Atlanta Screening and Actors Showcase + Awards Presentations!

Date: Thursday, July 31
Time: 6:00 Doors; 7:15 Screening; 9:00 Atlanta 48 Hour Film Project Acting + Audience Awards
Place: Get Connected, Porter Sanford III Performing Arts and Community Center 3181 Rainbow Drive, Decatur, Georgia 30034
Tickets: $10 at the door
Note: A percentage of proceeds from ticket sales will be donated to the BC Education Foundation Sarah Jones Scholarship Fund--so please give!

7:15PM
Best of Atlanta Show. (See the jury award winning films listed above.)

9:00PM
Actors Showcase + Awards Presentations

Mellow Mushroom Kamera Karma Award for Best Actor Nominees:

Atkins Estimond: "Backtrack" by Jump Cut Collective (Time Travel Movie)

Andrew George: "Charley's List" by Red Pill Films (Silent Film)

Christopher Genovese: "Dr. Sandman's Super Secret Perfect Peach Prescription" by Fighting Mongooses (Dark Comedy)

James Younger: "The Secret" by Monarch Productions (Romance)

Ron Odgen: "There's a Monster in the Office" by Third Place Prods (Monster/Creature Feature)

Mellow Mushroom Kamera Karma Award for Best Actress Nominees:

Alle Diaz: "The Sum of Our Experiences" by Brothers Young Productions Alpha (Sci Fi)

Haley Goldman: "Tragically Beautiful" by Bush Jumping 4 Phoenix 1072 (Romance)

Kelly Frances Hager: "Liraz" by Minerva's Madness (Fish Out of Water)

Lauren Boyd: "Juicy Peaches - Last Stop" by Available Light (Musical or Western)

Samantha Wolfe: "Eternal Black" by Brothers Young Productions Omega (Film Noir)


Presentation of New Amsterdam "It's Your Town" Prize Winner
Announcement of the 2014 Grand Audience Award

Atlanta 48HFP Links

   



Photo by Chuck Koehler.


Required Elements

Character  Oliver or Olivia Sandman, Doctor
Prop  a peach
Line  "I'm gonna tell you a secret." (or "I'm going to tell you a secret."or "I am going to tell you a secret.")

Our Sponsors

Screening Groups

Group A
Screening on Monday, July 7 @ 7:30pm

AAA #1 Professional Filmests, Nicholas Underwood
Available Light, David Joiner
Bontrager Twins Productions, Dewayne Bontrager
Brothers Young Productions Alpha, Jared Young
Godmother Productions, Linda Harding
hdmimedia, henri lespinasse
Imaginary Circumstances, Tom Todaro
Nicholas M Lee, Nicholas Lee
Pop Culture Architects, Christopher Ray
Slightly Twisted Productions, Katie Flint
Something's Not Missing Productions, robin brasington
The Yeager Road Gang, Frank Moody

Group B
Screening on Monday, July 7 @ 9:45pm

12 Strangers Media, Samantha Watson
Bush Jumping 4 Phoenix 1072, Kris Valeriano
Cogito Creative, Gustav Wilde
GennextENT.com, Deontae Trundle
Hackett Productions, Jack Hackett
LensHead Piktures, David Ross
M.PoWeR, Onyx Keesha Monroe
Monarch Productions, Robin Yip
Neon Us All, Nelson Lau
No Comment Films, Matt Griffin
Red Pill Films, Robert Place
Superlux, Loren Falls

Group C
Screening on Tuesday, July 8 @ 7:30pm

730 Vision, Malik Russell
A.5, Bola Mustapha
Azure Blue, Kelsy Davis
Behl Films, Austin Behl
City Light Productions, Matthew Sims
ELFKIN Studios, LLC., Brian Popkin
Minerva's Madness, Tenaya Cleveland
Mystery Flavor Films, Dillon Eversman
Phoenix, Natasha Niemi
Plainview Pictures, Samuel Shipp
Suburban Productions, James Larry Gilbert

Group D
Screening on Tuesday, July 8 @ 9:45pm

Add Her All Productions, Dick Mays
Ambulance Graveyard Films, Logan Austin
Get The Horns Productions, Brian Teague
Hour Hand's Broken, Lucas Hardy
Lucem Productions, Shawn Sutton
SoKlor, CJ Costoulas
Third Place Productions, Jeff Kaminski
Wildcard Productions, Mattison Lewis

Group E
Screening on Wednesday, July 9 @ 7:30pm

Caldaria Productions, Javier Sanchez
Cold Feet Films, Joseph Rollins
Feral Flix, Dave Rajkumar
Fighting Mongooses, Alexander Smith
Pretty Cookies, Karimah Boston
Suburbia, Mary Julve
The Great Sky Collaborations, Kenneth Forrester
The Lower End, Puja Chaudhari
The Old Shoe Brigaide, Reed Barrickman
Town and Gown Productions, Allen Rowell
Verbiage Productions, Will Pitt
Wonderfully Lost, Leeman LeClair

Group F
Screening on Wednesday, July 9 @ 9:45pm

A Fight Called Tiger, Jonathon Pawlowski
An Rushjob Productions, William McClatchey
CoLab Productions, Fouché Françcois
foutsfilms, Joseph Fouts
JoJaqs Imaginations, Joseph Mullins
Manson Family Reunion, Zachary Lovelace
Shafty Fingers Productions, Wesley Walker
Soigné Society, Luis Lopez
Spirit World Productions, chase smith
Story Projector, Roger Okamoto
WAVCAST, G. Patton Hughes
Young lungs, Jaleil White

Group G
Screening on Thursday, July 10 @ 7:30pm

Blackflight Studios, Joseph Lavender
Choir Boy Productions, Pat Taylor
Felton Films, Ryan Felton
Grady Thespians, Jake Dreiling
Jump Cut Collective, Kristina Adler
Lobster Boy Productions, jayson palmer
Lumpy Couch Productions, Kevin Williams
Pondering Artists Productions, Darrell Coleman
Port of Atlanta Productions, Robert Walling
Punch Brother(s) and Mother, SHERI Mann Stewart
Sentry Studios, Elan Brooks
Whisper Productions, Josh McKague

Group H
Screening on Thursday, July 10 @ 9:45pm

17th & D Productions, Dino Moore
Awarewolf, Blake Ray
Brothers Young Productions Omega, Matthew Young
C2P Media, Daniel Beckett
Cosmic Athena Productions, Jay Samy
Funguh, Joshua Gary
Illegal Operator, Stephen DeLorme
Iron Shadow, Matthew McGahren
Lyft-Off Productions, Victor Cobb
Pink Butterfly Records, LaTosha Brown
Screwhead Productions, Chip Gunnell
teamdragon, Joel Musch